2009. november 4., szerda

Fényképezőgép...

A fényképezőgépek mindennapos eszközeinké válltak. Az elmúlt évtizedben a fényképezők hatalmas fejlődésen mentek keresztül. A digitális technika térhódtásának köszönhetően egyre kifinomultabb és precízebb eszközök készültek. A gépek teljesítménye nagyobb lett és sok új funkcióval bővültek...

A fényképezőgépek terén a fotóüzletág a fotópiac egyre erőteljesebb beszűkülése miatt egyre nehezebb fenntartani. Ez azonban csak egy darabig volt így a fotóiparban, hiszen a fotózás és a fényképezőgépek árainak a rohamos esésével és a fényképezőgépek fejlődésével egyre jobb és jobb fényképezőgépek látnak napvilágot. Alapjában véve a fényképezők két nagy csoportra oszthatók a digitális fényképezőgépek és az optikai fényképezőgépek. A kettő között viszont nagy különbség van jelen, hiszen a két géptípus más elven működik és árban is sok a kettő közti különbség. Ma már a fényképezőkkel kapcsolatos szoftverek is egyre nagyobb körben terjednek el és remek tanácsokat olvashatunk az interneten arról, hogy hogyan javítsuk fel a képeinket vagy például a fényképezőgéppel készített képeken a vörös szem effektus, hogyan tüntehető el könnyedén.

Így például a vörös szem effektus kiküszöbölésének alapjai:

Digitális fényképek archiválása
Archivált fotók rendezése és felhasználása
Digitális negatívok megőrzése
Egyszerű tárolás CD-n
Fényképfájlok másolása számítógépre
Digitális fotók mappába rendezése
Digitális fényképfájlok elnevezése
Nyomtatás optimális minőségben
Saját fotók kinyomtatása

Akár csak a fényképezőknek úgy a kameráknak is változó a felbontása és a teljesítménye. Most pár sorban beszéljünk egy kicsit a kamerákról, mivel a kamera és a fényképezőgépek tulajdonságai között rendkívül sok dolog vág egybe.A kamera felbontása sokféle lehet, így a zoom azaz a közelítés és fókuszálás mérete is videó kameránként változik. A digitális kamera működése egyébként nagyon hasonló az analóg kamerákéhoz. A digitális kamera első és egyben legnagyobb előnye, hogy a kamera nem alakítja vissza a jeleket analóggá, hanem annál egy sokkal jobb és kisebb digitális szalagon rögzíti a felvett dolgokat. Egy digitális kamera 600 sor rögzítésére képes, de ha ezt tv-n akarjuk lejátszani, akkor a digitális kamera jeleit át kell alakítani analóggá. Ez egyszerű, mert rengeteg átalakító és dekódoló kábel kapható a kamerákhoz a elektronikai üzletekben és kameraboltokban. A legújabb és legmodernebb kamerákban már nem egy, hanem 3 CCD chip végzi a digitális képrögzítést.
A napjainkban kapható digitális kamerák felbontása átlagosan 600x800 képpont, ami nagyon jó képminőség a videóformátumhoz képest. A digitális kamera színkezelése RGB szűrőkkel van megoldva. Ez azt jelenti, hogy a kamera által rögzített kép egy pixelének a színét a három fő pixelszínből kódolja ki. Ezen sok sok kis képpixel adja, majd a képet magát. A kamera CCD chipjéről nagyon gyorsan történik a digitális szalagra való rögzítés. A kamera, mintegy 100 Mbit/sec-al dolgozik ekkor. Ezen adatok rögzítése és átvétele egy pc-re nagyon nagy adatfoglalást eredményezne, ezért a digitális kamera esetében a kódolás és a dekódolás nagyon fontos, mert így például egy 2 perces videó felvétel mérete 300 MB-ról akár 10 MB-ra is csökkenthető. A kamera másik ilyen adatcsökkentő eljárása a differenciálkép átvitel. Ekkor a kamera által felvett kép változását továbbítjuk.

Persze az egyes fényképezőgép márkákon belül is rengeteg altípus létezik még. A digitális fényképezőgépek pixelnagysága is igen magasnak mondható. Ma már egy 7 vagy 11 megapixeles fényképezőgép is olcsón megkapható szerencsére a fényképezőgépek gyors és rohamos fejlődésének. A digitális fényképezőgépek mellé mindig érdemes továbbá venni egy nyakba akasztót és egy kis fényképezőtáskát, amiben a fényképező és a hozzá tartozó kellékek, mint az elemek és az elemtöltő elfér. A digitális fényképezőgép mellé érdemes mindig jó elemeket venni, rendszerint újratöltős lítium akkumulátoros elemeket, mert ezeket újratölthetjük és nem kell mindig újakat venni, ha használni akarjuk a fényképezőgépünket. A digitális fényképezőgépek ezek mellett szinte mindenhol kaphatók már és rendkívül nagy a választék is. A digitális fényképezőgép érzékelője egyébként egy négyzetekből álló és a fényre igen érzékeny képpontokból vagy más néven pixelekből áll. A legjobb digitális fényképezőgépek érzékelői már rendkívül modernek és több millió képpontot is tartalmaznak. Így például a digitális fényképezőgéppel alkotott kép képpontjainak a száma nagyjából egyenesen arányos az érzékelőn található képpontok számával. Ez a szám a kép felbontása. Egy digitális fényképezőgéppel készített kép felbontása rendszerint 640x480, 800x600, 1024x768, 1280x1024 és 1440x960 és még ennél is nagyobb akár 1600x1280 és tovább... A digitális fényképezőgépek tehát remek találmányok és rendkívül kedvelt karácsonyi és születésnapi ajándékok is, melyekkel egyszerűen örökíthetjük meg a legszebb pillanatokat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése